OBISKALI SMO OŠ MISLINJA

 

Pa smo zakorakali v leto 2025 in kar takoj smo začeli z aktivnostmi. Tokrat smo se odzvali povabilu OŠ Mislinja, da obiščemo njihova sedma razreda, saj je med učenci tudi naglušen fant. Ker se zavedamo pomembnosti ozaveščanja in informiranju širše javnosti o problematiki okvare sluha, temu namenjamo kar nekaj našega časa. Prav je, da že najmlajše seznanjamo, da so med nami tudi ljudje z različnimi invalidnostmi in oviranostmi ter jih učimo strpnosti in sprejemanja drugačnih.
Tako smo petek, 10.1.2025, predstavniki društva preživeli prijeten dan med učenci OŠ Mislinja. Sedmošolci so nas lepo sprejeli. Najprej smo obiskali razred v katerem je učenec, pri katerem so pred kratkim ugotovili izgubo sluha. Učenci so z zanimanjem prisluhnili.
Spregovorili smo o gluhoti, naglušnosti in težavah s katerimi se soočajo osebe z okvaro sluha. Franc in Jana sta predstavila svojo zgodbo. Pokazali smo slušne aparate in tehnične pripomočke, ki osebam z okvaro sluha lajšajo življenje. Opozorili smo jih tudi na pomembnost skrbi za sluh. Pogledali smo si kratek poučen filmček, ki prikazuje kako pomembno si je ustrezno zaščititi naš sluh. Na koncu smo se naučili enoročne abecede in nekaj kretenj.
Pogovorili smo se tudi z učiteljicami in specialno pedagoginjo. Dopoldan je hitro minil in z lepimi občutki smo zaključili prvi delovni teden v letošnjem letu.

 

Urška Jakop

 

 

PRAZNIČNO VZDUŠJE

 

Bliža se najlepši čas v letu in v društvu smo našim članom želeli pričarati praznično vzdušje ter tako ta čas narediti še bolj prijeten.
Na sredo, 18.12.2024, je bilo zelo pestro. Odvijalo se je kar nekaj stvari. Začeli smo z delavnico izdelave slaščic brez peke. Pod vodstvom naše podpredsednice, Milice Krašovec, so pridne ženske roke izdelovale rumove kroglice, rafaelo in piškotke z banano, oblite s čokolado. Po prostorih društva je prijetno dišalo, vzdušje je bilo praznično. Nastalo je veliko dobrot, ki so si jih članice odnesle domov.
Sledil je drugi del delavnice, kjer smo se preizkusili v ustvarjanju. Jelka Rek nam je pokazala kako si lahko sami izdelamo božične okraske. S pomočjo stiropornih bunkic, okrasnih trakov in servetkov so nastali čudoviti okraski, ki bodo krasili božične smrečice naših članic.
Ker smo bili skozi celotno leto zelo pridni, nas je obiskal tudi Božiček. Razdelil nam je bonbone, potem pa sprejel in obdaril še naše najmlajše člane. Z majhnimi pozornostmi smo jim polepšali ta dan.
Tako smo prijetno in aktivno zaključili leto 2024. Idej za aktivnosti in motivacije za delo nam ne manjka, zato se bomo tudi v prihodnjem letu trudili delati po svojih najboljših močeh.
Želimo vam lepe praznike, veliko zdravja, sreče, osebnega zadovoljstva ter vsega dobrega.

 

Urška Jakop

 

PRED PRAZNIKI SMO OBISKALI ŠE OŠ GORNJI GRAD

 

V letošnjem letu vabila za predstavitev problematike izgube sluha po šolah in vrtcih kar dežujejo. Tako smo o tej nevidni invalidnosti informirali že več kot 200 otrok in mladostnikov. Veseli smo, da je temu tako in sigurno bomo s tem nadaljevali tudi v prihodnje. Z namenom preprečevanja diskriminacije in socialne izključenosti oseb z izgubo sluha je prav, da o tem spregovorimo že mladim.
Tokrat smo obiskali OŠ Gornji Grad, podružnično šolo v Bočni in tudi v Novi Štifti. Otroci so nas pričakali odprtih rok, z zanimanjem so prisluhnili in tudi veliko spraševali.
Spregovorili smo o gluhoti, naglušnosti in težavah s katerimi se soočajo osebe z okvaro sluha. Franc in Marija sta predstavila svojo zgodbo. Pokazali smo slušne aparate, polžev vsadek in tehnične pripomočke, ki osebam z okvaro sluha lajšajo življenje. Podali smo nasvete za boljšo komunikacijo z osebami, ki imajo okvaro sluha. Opozorili smo jih na pomembnost skrbi za svoj sluh. Na koncu smo se naučili tudi enoročne abecede in nekaj kretenj.
Odzivi so bili tako s strani učiteljev, kot s strani učencev pozitivni. Vse to nam daje motivacijo in zagon za nadaljnje delo tudi na tem področju. Veseli smo, da lahko na takšen prijeten način prispevamo k večji strpnosti in sprejemanju drugačnosti.
                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                    Urška Jakop

IZLET V LJUBLJANO

 

Leto se počasi poslavlja, bliža se novo, kaj nam bo prineslo, še ne vemo.
Mi pa vseeno znamo sami poskrbeti, da nam je lepo. Tako smo se v velikem številu udeležili prazničnega druženja, na katero sta nas povabila Urška in Franc.
Sreda dopoldan, malo je deževalo, nas pa to ni nič oviralo. Avtobus se je počasi polnil in še zadnja članica je vstopila v Pirešici. Že kar dobre volje smo nadaljevali pot proti Ljubljani. Na pol poti smo se ustavili, pridne roke so nam razdelile sendviče in vodo. Tako lepo okrepčani smo nadaljevali pot še boljše volje, saj Urška ni pozabila, da je treba razkužiti tudi možne bakterije pri prehladu.
Najprej smo si ogledali šolski muzej. Spoznali smo, kako je šolstvo potekalo pred 2000 leti in vse do danes. Mnogi niso sploh vedeli da tak muzej obstaja, med njimi sem bila tudi jaz. Po tem zanimivem predavanju smo imeli pravo šolsko uro. Dobili smo oblačila, takšna kot so jih nosili učenci takrat. V učilnici smo se posedli, levo ženske, desno moški. Vstopil je gospod učenik, tako so mu morali otroci reči tistega davnega leta 1898. Bil je strašno strog, imel je šibo, za nepravilne odgovore je rad kaznoval. Naučili smo se nekaj novih besed, katerih pomena nismo vedeli.
Polni vtisov smo odšli iz muzeja v picerijo na odlične pice. Potem pa smo šli na ladjico. Lepo udobno smo se namestili in uživali v druženju ter prelepi vožnji po Ljubljanici. Na koncu smo imeli še čas za sprehod po mestu in seveda smo tudi v tem zelo uživali.
Čas je prehitro minil in morali smo na avtobus. Utrujeni smo se vrnili domov.
Še se bomo družili, ker si to res vsi želimo. Urška in Franc, hvala vama za lep dan, ki nam bo ostal v lepem spominu. Čudovito smo se imeli!

 

Krašovec Milica

 

 

 

 

PESTRO DOGAJANJE

 

V sredo, 4.12.2024, je v MDGN Velenje bilo zelo pestro. Na društvo se je, z željo po predavanju na temo problematike okvare sluha, pred nekaj časa obrnil Center za izobraževanje odraslih Slovenj Gradec. Ker se zavedamo pomena dobrega sodelovanja in povezovanja organizacij, smo se odzvali povabilu. Tako je društvo s svojo predstavitvijo sodelovalo na strateškem svetu za svetovalno dejavnosti v izobraževanju odraslih v koroški regiji. Strokovna delavka in predsednik sta predstavila različne okvare sluha, tehnične pripomočke, slušni aparat in polžev vsadek, pravice oseb z izgubo sluha. Marija je spregovorila o izzivih gluhih ter kaj je pomembno za čim bolj uspešno komunikacijo. Odzivi so bili pozitivni in veseli smo, da s pomočjo takšnih dogodkov prispevamo k ozaveščanju širše javnosti o problematiki okvare sluha.
Popoldan pa je sledilo predavanje za uporabnike polževega vsadka in slušnih aparatov. Obiskala nas je dr. Anita Kastelic iz ORL Ljubljana. Odgovarjala je na različna vprašanja: kako je z nastavitvami za otroke, težavami v zvezi s potenjem, razložila je izboljšave Soneta 3, kakšna je razlika med zaušesno in rondo obliko, kako je z magnetno resonanco in še številne druge stvari. Z veseljem je odgovorila tudi vsem uporabnikom slušnih aparatov. Na voljo je bila tudi za individualni posvet.
Člani so bili s prejetimi informacijami zadovoljni in so tako domov odšli opremljeni z novimi znanji.

 

Urška Jakop

 

ZAKLJUČEK OB KONCU LETA 2024

 

Leto je naokoli in spet je tu december, ko se polni pričakovanj bližamo Božiču in Novemu letu.
Letos smo se člani društva srečali že konec novembra, saj je v tem času težko najti dovolj velik prostor za vse prijavljene. Tokrat nas je bilo sedemdeset in podali smo se v gostišče Vid v Mozirju. Zbrali smo se ob petih. Sledil je sprejem z aperitivom. Najprej nas je nagovoril predsednik Franc Forštner, nato podpredsednica Milica Krašovec ter Urška Jakop in Helena Medved.
Večer se je nadaljeval s plesom. Igral nam je gospod Damjan Žvipelj in nam z odlično glasbo polepšal praznovanje. Prijazni gostitelji so poskrbeli za odlično večerjo. Tudi peciva in potic ni manjkalo. Sledila je zabava, ribičem so bila podeljena priznanja, prišel je tudi Božiček in delil bonbone. Urška in Helena sta razdelili letna glasila našega društva. Imeli smo srečelov z lepimi dobitki. Veliko smo plesali in se nasmejali ob družabnih igrah z žličkami, baloni in plesu na izpadanje.
Prišel je čas, da se razidemo, dogodek pa ohranimo v lepem spominu, z željo, da se prihodnje leto spet srečamo. Hvala Francu, Urški in Heleni za dobro organizacijo, Damjanu za lepo glasbo. Hvala vsem donatorjem in vsem, ki ste kakorkoli prispevali, da je srečanje uspelo.
Srečen Božič ter veselo in zdravo Novo leto 2025!


Stanko Kolar

Hvala tudi tebi Stanko, da nam vedno pomagaš pri raznih dogodkih!

MDGN

 

PREDAVANJE O CESTNO PROMETNIH PREDPISIH

 

V društvu si že dlje časa prizadevamo pridobiti predavatelja s področja cestno prometnih predpisov.
V sredo smo gostili policista Aleksandra Levpuščka, vodjo policijskega okoliša v Velenju. Povedal nam je, da se prometna pravila niso toliko spremenila, kot se bojimo, največja težava je v povečanemu prometu in zastareli infrastrukturi. Zaradi tega prihaja v prometu do nepredvidenih situacij in nepravilnega ravnanja udeležencev. Še posebej je pomembno, da smo med vožnjo zbrani, brez motečih elementov in da natančno opazujemo okolico, cestne oznake, ostale voznike, kolesarje in pešce.
Težava pa niso le prehitri, alkoholizirani in objestni mladi vozniki, pač pa tudi starejši vozniki, ki po cestah vozijo prepočasi in se ne prilagajajo višjim omejitvam. Zaradi tega nastajajo zastoji in posledično nepravilno prehitevanje ostalih voznikov. Izpostavil je cesto Velenje – Arja Vas, ki je na četrtem mestu v Sloveniji po obremenjenosti. Pomembo je tudi, da vsak pri sebi oceni, kdaj ni več sposoben voziti varno, kljub temu, da nam mobilnost predstavlja svobodo in kvalitetnejše življenja.
Predstavil je tudi nekaj statistik o vzrokih in posledicah nesreč ter povzročiteljih po starosti in spolu.
Nesreče s hujšimi posledicami nastanejo predvsem zaradi neprilagojene hitrosti, neuporabe varnostnega pasu in zaščitne čelade, nepravilnosti pešcev ter nepravilnosti voznikov do pešcev.
Premalo pa se zavedamo, da poleg alkohola in ostalih opojnih substanc na vožnjo močno vpliva tudi kombinacija alkohola in zdravil. Bodimo pozorni na navodila in oznake na ovojih zdravil (prazen oz. obarvan trikotnik).
Predavanje je bilo zanimivo in je kar prehitro minilo. Izvedeli smo veliko koristnega. Dobro je, da nekatere stvari večkrat slišimo in jih lažje upoštevamo v prometu kot vozniki in pešci.

 

Helena Medved

 

PONOVNO SMO OBISKALI OŠ NAZARJE

 

OŠ Nazarje smo v mesecu septembru že obiskali. Ker so bili odzivi zelo dobri in otroci navdušeni, smo ponovno prejeli povabilo za obisk. Veseli smo, da lahko naše poslanstvo: ozaveščanje o problematiki okvare sluha, širimo že med našimi najmlajšimi.
Tokrat so v šoli za učence višje stopnje pripravili dan namenjen zdravju. In sem spada tudi skrb za sluh. Obiskali smo šeste in devete razrede. V vsakem razredu smo bili dve šolski uri. Ker so učenci že malo večji, smo naš program malo prilagodili.
Spregovorili smo o gluhoti, naglušnosti in težavah s katerimi se soočajo osebe z okvaro sluha. Franc in Marija sta predstavila svojo zgodbo. Pokazali smo slušne aparate, polžev vsadek in tehnične pripomočke, ki osebam z okvaro sluha lajšajo življenje. Podali smo nasvete za boljšo komunikacijo z osebami, ki imajo okvaro sluha. Predstavili smo poklic tolmača, se naučili enoročne abecede in nekaj kretenj. Veliko pozornosti pa smo namenili tudi ozaveščanju o skrbi za svoj sluh. Pogledali smo si kratek filmček in skupaj rešili delovne liste, ki smo jih pripravili. Odzivi so bili pozitivni. Nekateri učenci so se prvič srečali s to nevidno invalidnostjo. Upamo, da smo prispevali k večji strpnosti in sprejemanju drugačnosti.

 

Urška Jakop

 

OBISKALI SMO VRTEC REČICA

 

Gluhota je nevidna invalidnost in v družbi še vedno premalo poznana. Zato v društvu veliko časa namenjamo ozaveščanju širše javnosti o problematiki okvare sluha. Pomembno je, da s tem začnemo že pri najmlajših.
Prav tako je hrup v vzgojno- izobraževalnih ustanovah velik problem. Vzgojiteljice in učiteljice po dolgoletnem delu v svojih poklicih že čutijo posledice. In tudi iz tega vidika je pomembno, da ozaveščamo o vplivih hrupa na sluh.
Naše predstavitve prilagodimo starosti otrok. V vrtcu smo preko sproščenega pogovora najmlajše seznanili s tem kaj pomeni biti gluh, naglušen, oseba s polževim vsadkom. Predsednik Franc Forštner ter Jana Maier sta otrokom preko svoje življenjske zgodbe predstavila kako in kdaj sta izgubila sluh ter s kakšnimi težavami se srečujeta v vsakdanjem življenju. Opozorili smo jih na pomen sluha in ustrezno skrbi zanj. Ker so otroci v šolah in vrtcih zelo glasni smo povedali, da je dolgotrajen hrup zelo škodljiv za sluh. Pokazali smo jim nekaj tehničnih pripomočkov s katerimi si osebe z izgubo sluha lajšajo težave v vsakdanjem življenju. Najbolj zanimiva sta bila svetlobni zvonec in ura budilka.
Z nami je bila tudi tolmačica SZJ Duška Berločnik. Nekaj besed smo namenili tudi slovenskemu znakovnemu jeziku. Naučili smo se enoročne abecede ter nekaj kretenj. Največ zanimanja pa je požela zgodbica Zmajček in morska deklica.
Zalo zadovoljni smo bili z odzivi otrok. Sodelovali so z vprašanji in z zanimanjem poslušali. Prepričani smo, da so spoznali veliko novega in zanimivega. Tudi vzgojiteljice so nam zastavile veliko vprašanj in prejeli smo povabilo, da obiščemo še vrtec Mozirje.
Veseli smo, da s takšnimi dogodki prispevamo k ozaveščanju naših najmlajših.

 

Urška Jakop

 

DELAVNICA S POMOČJO SLOVENSKEGA ZNAKOVNEGA JEZIKA SE UČIMO SLOVENŠČINE

 

Zelo zanimivo je bilo splošno predavanje. Zelo me je pritegnilo, bila sem presenečena. Izvedela sem nekaj novega. Še vedno mi kaj ni jasno, seveda je težko, saj se nismo tako učili v šoli.
V šoli smo se učili osnovo in sem doma vadila. Rada sem se učila slovenščino. Za gluhe odrasle bi bilo dobro vaditi saj res vse pozabimo.
Slovenščina je res težka. Zakaj premalo vadimo? Vem, ker sem videla svoje otroke, ki hodijo v slišečo šoli kako zelo je zahtevno.
Dobro bi bilo večkrat vaditi (na primer vikati, ne tikati).
Na koncu sem bila presenečena nad kvizom. Dobili smo vprašanja in dobro odgovarjali. Zelo dobro bi bilo če bi kdo pomagal... kot bi hodili v šolo.

Hvala, Valerija!


Marija Varžič