DJEMBE, 11.1.2017


V sredo 11.1.2017 smo v prostorih društva gostili Bojana Turka, člana petčlanske skupine Bokadema, ki igra zahodno afriške ritme. Pripravil nam je delavnico afriških bobnov. Djembe oziroma afriški boben je za nekatera zahodnoafriška plemena srce tradicije bobnov. Za ritme djemba je značilno, da so povezani s kulturnimi dogodki vaškega življenja. Je različnih oblik in velikosti. Glasbilo je narejeno iz čvrstega hloda, ki ga izdolbejo in oblikujejo v ogrodje bobna. Ker se igra z dlanmi, nam to omogoča edinstveno izkušnjo, da zvok tudi začutimo skozi vibracije, ki jih odda ob udarcu. Zbralo se nas je zelo veliko, zato smo se med seboj izmenjavali, da smo lahko vsi poskusili zaigrati ritem, ki nas ga je naučil Bojan. Delavnica je bila nad pričakovanji, saj smo se vsi imeli zelo lepo, igranje nas je sprostilo in pričaralo nasmeške na naše obraze.

Delavnico je v slovenski znakovni jezik tolmačila Duška Berločnik.


Vtisi naših članov:

»To je bila prva izkušnja z glasbo oziroma bobni v našem društvu. Zelo dobra in praktična zadeva, zanimiva in vesela. Meni je bilo zanimivo in poučno.«
 Franc Forštner, predsednik društva


»Občutek? Nekaj novega a nisem bil tam do konca zaradi opravka. Mi je šlo v kratkem času a sem pomešal mesta in roke.«
Franci Papotnik Mulej


Delavnica bobnov je bila super ideja. Drugačen občutek je kot pri čutenju močne glasbe. Prav nežne vibracije so šle skozi telo. Waw. Res je bilo zanimivo in lepo. Super, Afrika…bobni....
Nevenko Topić


»Na delavnici za bobne sem spoznala, da so takšne vibracije res čudežne in nežne. Ta delavnica mi je bila zelo všeč. Vsaj nekaj novega sem izvedela o tem.«
Simona Golub


Delavnica bobnanja mi je bila zelo všeč, še posebej, ker so se je gluhi člani zelo razveselili, saj jih je spomnila na čase v šoli, kjer so tudi imeli bobne kot učni pripomoček. Tako smo veselo bobnali skupaj in se smejali vsem napakam, ki smo jih naredili, kajti bobnanje je resna stvar in se ga ne moreš naučiti kar v eni uri. Želimo si še ponovitve, smo rekli  v en glas.

Duška Berločnik

 

»Bilo je fajn. Z veseljem bi še kdaj ponovil. Ko sem udarjal z dlanmi po bobnu, sem čutil vibracije – občutil sem zvok.

Luka Rupp