IZDELAVA MAGNETKOV IZ GLINE

 

Poleg rednih delavnic gline, ki so potekale ob torkih, smo se odločili, da izdelovanje iz gline predstavimo tudi drugim. Izdelovali smo magnetke in ostale drobne izdelke, kot so nakit, obeski in razni okraski. Dobili smo se dve sredi v juniju, saj smo magnetke najprej oblikovali, nato pa pečene še pobarvali. Oktobra smo se zopet srečali in dokončali še drugič pečene in glazirane izdelke.

 

Helena Medved

 

Lepota jesenskega ustvarjanja v Izoli

 

Zadnji septembrski vikend je bil za člane društev gluhih in naglušnih iz vse Slovenije prav poseben. Odpravili smo se na slikarsko kolonijo v obmorsko mesto Izola, kjer je v organizaciji Društva gluhih in naglušnih južne Primorske, v sodelovanju z Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGN), potekal ustvarjalni dogodek, ki bo še dolgo ostal v naših spominih. Poleg prijaznih organizatorjev, čudovitega okolja in odlične družbe, nas je razveselilo tudi prekrasno jesensko vreme. Mnogi med nami s(m)o izkoristili to priložnost za zadnje letošnje kopanje v toplem morju – kar je bil pravi užitek!
Prvi dan smo se podali na raziskovanje mesta, kjer smo z navdušenjem iskali motive za svoje ustvarjanje. Izola, s svojo slikovito obalo, starimi obokanimi prehodi, starodavnimi vrati, bogatimi balkoni, nam je ponujala nešteto navdihujočih podob. Toda, kot je bilo pričakovati, je večina našla največji navdih v čarobnosti morja.
V soboto smo zavihali rokave in se posvetili ustvarjanju. Kmalu so na platnih in papirjih začela nastajati čudovita umetniška dela. Ni šlo le za tehnično dovršenost, ampak predvsem za to, da smo se vsi ob delu zabavali, si pomagali in pustili svoji domišljiji prosto pot. Vsak je našel svoj način izražanja, ne glede na to, ali je izkušeni slikar ali popolni začetnik. Pomembno je bilo, da smo se sprostili in uživali v ustvarjalnem procesu.
Zame osebno je tovrstno ustvarjanje nekoliko drugačno, saj se običajno izražam skozi glino. A ko sem se pred leti udeležila slikarskega tečaja, ki ga je organiziralo Društvo gluhih in naglušnih Velenje, sem odkrila še eno svojo strast. Občasno me zato pritegne tudi slikanje. Ključnega pomena pri vseh oblikah ustvarjanja je, da najdeš način, kako se sprostiti in izraziti svoje občutke – in prav to sem doživela skozi sobotni dan. Topel sončen dan, mirna morska obala in prijetna družba so mi dali obilico navdiha. Večer smo zaključili s skupno večerjo, polni vtisov in zadovoljni z našim delom.
Druženje z gluhimi in naglušnimi je imelo poseben pomen. Kot naglušna oseba se sicer ne počutim izključena iz družbe ali vsakodnevnih dejavnosti, saj mi slušni aparati omogočajo nemoteno komunikacijo. A vseeno so trenutki, ko koga razumem slabše. Na tokratnem srečanju pa je bila izmenjava izkušenj prava tolažba. Ko opaziš, da tudi drugi, kljub uporabi dobrih slušnih aparatov, včasih ne razumejo sogovornika, ugotoviš, da nisi sam v tej situaciji. To nas še bolj poveže in nas spodbudi, da se med sabo še bolj podpremo.
Takšna druženja toplo priporočam, ker omogočajo, da se med sebi enakimi popolnoma sprostiš, uživaš in izraziš svojega notranjega umetnika, ki včasih v vrvežu vsakdanjega življenja zaspi. Ni pomembno, ali si nadarjen ali ne – vsega se lahko naučiš, če le najdeš pravi način izražanja. Lahko je to ples, petje, risanje, slikanje, delo z drugimi materiali … Najdi svoj medij ustvarjalnosti in se podaj na to pot. Verjemi, ne bo ti žal! Morda te naša zgodba spodbudi, da se nam pridružiš že na naslednji slikarski koloniji. Mi smo si obljubili, da se spet srečamo!
Nedeljo smo izkoristili za dokončevanje svojih umetnin, izmenjavo mnenj in občudovanje del, ki so nastala. Zadovoljni, ponosni na svoje izdelke in polni čudovitih vtisov smo se pozno popoldne vrnili domov. Vikend je bil res nepozaben – sproščeno druženje, ustvarjalnost in prelepa Izola so nas napolnili z energijo in željo po ponovnem srečanju.

 

Edita Kos Martinšek

 

PREDAVANJE O ODNOSIH

 

Zadnjo sredo v mesecu septembru smo v naše društvo povabili Natalijo Spark, mag. psihosocialne pomoči, ki nam je predstavila zanimivo področje odnosov.
Pred predavanjem smo dobili še kratke informacije o digitalnem opismenjevanju, ki jih je podala Biserka Plahuta, svetovalka in organizatorka izobraževanja na Ljudski univerzi Velenje. V začetku naslednjega leta se bodo naši člani lahko vključili v program, v katerem se bodo seznanili z osnovami digitalnih tehnologij, z varnostjo na spletu itd. Dobili smo tudi nekaj osnovnih informacij o programih v VGC Planet generacij, v katere se tudi lahko vključimo (različne delavnice s področja izobraževanja, športne aktivnosti itd.).
Predavanje o odnosih je zajelo predvsem medosebne odnose v okviru partnerskih odnosov. Poleg teh, ljudje gojimo še vrsto drugih odnosov: prijateljske, medsosedske, službene-med sodelavci itd.
V partnerski zvezi so na začetku odnosi podobni kot v pravljici, kjer velja reklo »in potem sta živela srečno do konca svojih dni«. Med partnerjema pa ni vedno tako, saj se lahko odnosi postopoma tako skrhajo, da partnerska zveza ni več smiselna.
V partnersko zvezo vstopamo z različno »prtljago«, ki jo prinesemo vsak iz svoje primarne družine in jo dopolnjujemo v teku socializacijskega procesa. Oba partnerja imata svoje lastne poglede na življenje v skupnosti in tudi na splošno, vendar je v zvezi pomembno, da oblikujeta še »skupni pogled«.
Da bo partnerska zveza trajala in se razvijala, so pomembni dobri odnosi med vsemi člani družine. Pomembna je dobra komunikacija, ki omogoča, da se razrešujejo nesporazumi, konflikti id.
Kdaj je čas, da se partnerja razideta? Takrat, ko z nobenimi sredstvi (tudi s pomočjo terapevtov, zakonskih svetovalcev....) odnosov ni mogoče izboljšati. Pomemben je tudi položaj otrok, ki v slabem družinskem ozračju trpijo – čeprav se to včasih niti ne vidi na zunaj, pa otroci opazijo in občutijo vsak najmanjši odklon od dobrih družinskih odnosov.
Ker smo ves čas lahko že med predavanjem sodelovali z vprašanji in tudi odgovarjali na vprašanja predavateljice, je bilo predavanje dinamično in izredno zanimivo. Kljub temu, da je bila skupina precej nehomogena (poročeni, razvezani, samski, starejši in mlajši...), je vsak lahko dobil zase nekaj novega uporabnega znanja in praktičnih informacij.

 

Vlasta Florjan

 

 

OBISKALI SMO OŠ NAZARJE

 

V društvu veliko časa namenjamo ozaveščanju in informiranju širše javnosti o problematiki okvare sluha. Prav je, da že najmlajše seznanjamo, da so med nami tudi ljudje z različnimi invalidnostmi in oviranostmi ter jih učimo strpnosti in sprejemanja drugačnih.
Tako smo torek ,24.9.2024, predstavniki društva preživeli prijeten dan med učenci OŠ Nazarje. Obiskali smo učence prve triade in navdušenje je bilo obojestransko. Učenci so uživali in z zanimanjem prisluhnili, za nas pa je bila to spet ena odlična izkušnja. Veseli smo bili, da otroška radovednost ne pozna meja in, da smo prejeli veliko vprašanj.
Spregovorili smo o gluhoti, naglušnosti in težavah s katerimi se soočajo osebe z okvaro sluha. Franc in Jana sta predstavila svojo zgodbo. Pokazali smo slušne aparate in tehnične pripomočke, ki osebam z okvaro sluha lajšajo življenje. Naučili smo se enoročne abecede in nekaj kretenj. Z nami sta bila tudi morska deklica Mimi in zmajček Tiho. Tako smo najmlajšim preko zgodbice in lutk pokazali slovenski znakovni jezik.
Dopoldne je čisto prehitro minilo. Dogovorili smo se, da jih kmalu spet obiščemo in tako prispevamo k večji strpnosti in ozaveščanju naših najmlajših.

 

Urška Jakop

 

MEDNARODNI DAN GLUHIH

 

Na lepo septembrsko soboto, 21.9.2024, smo se člani MDGN Velenje odpravili na praznovanje mednarodnega dneva gluhih v Slovenske Konjice.
Pot nas je vodila mimo doline proti Dobrni, Vojniku, Zrečam do Slovenskih Konjic.
Konjice so zelo lepe. Veliko je vinogradov in sadovnjakov pod to Konjiško goro. Pred kulturnim domom je že bila velika množica oseb z okvaro sluha iz vse Slovenije.
To je praznik vseh oseb z okvaro sluha, saj se srečujemo vsako leto in se poznamo. Veselimo se ponovnega srečanja, pogovora in zabave.
Kulturni program je bil lep, opozoril je na težave s katerimi se osebe z okvaro sluha še soočajo in imajo težave v vsakdanjem življenju.
Po proslavi smo si z vodičem in tolmačem ogledali mestno jedro, novi in stari del Slovenskih Konjic in zanimivosti ter zgodovino. Zanimivo in prijetno razlago je vodič popestril z raznimi šaljivimi dodatki.
Po končanem ogledu nas je pot peljala v športno dvorano kjer smo imeli kosilo, potekale so tudi športne igre, druženje.
Čas je hitro minil in polni novih vtisov smo se odpravili nazaj proti Velenju.

 

Irena Forštner

 

 

TURNIR V RIBOLOVU OB ŠKALSKEM JEZERU

 

V soboto, 10.8.2024, smo v Medobčinskem društvu gluhih in naglušnih Velenje bili organizatorji prijateljskega turnirja v ribolovu. Prvenstvo je potekal ob čudovitem Škalskem jezeru.

Tekmovalci so se zbrali ob 7.00. Sledil je žreb štartnih številk ter pozdravni govori in razlaga pravil.

Na tekmovanje so se prijavila 4 društva. Sodelovalo je 16 tekmovalcev. Tekmovalci so imeli eno uro časa za pripravo, zadnjih pet minut je bilo namenjenih krmljenju. Tekmovanje se je pričelo ob 9.00 uri, lovljenje je trajalo 4 ure. Nekateri so imeli več sreče, drugi manj. Ob 13.00 uri so sodniki oznanili konec tekmovanja. Sledilo je tehtanje, nato priprava in razglasitev rezultatov. Pokale je podelili predsednik MDGN Velenje, Franc Forštner.
Ekipno so prva tri mesta zasedla naslednja društva:
1. MDGN Slovenske Konjice, Vitanje, Zreče
2. DGN Podravja Maribor
3. MDGN Velenje

Med posamezniki je največ rib nalovil Bratkovič Marjan (15.899 g), sledila sta mu Penič Marjan (13.354 g) in Bizjak Rudi (8.045 g).

Tekmovalnemu delu pa je sledilo prijetno druženje in klepet.

 

Urška Jakop

 

 

UDELEŽILI SMO SE RAZSTAVE NAŠE ČLANICE JOŽICE ŠKRUBEJ

 

Pretekli vikend je v občini Luče potekal občinski praznik imenovan Lučki dnevi. Tekom tedna so se zvrstile številne prireditve.
Petek, 9.8.2024, je bil kulturno obarvan. Potekala je otvoritev razstave mandal naše članice Jožice Škrubej in starih fotografij Luč, ki jo je pripravil Metod Rosc.
Kultura je za osebe z okvaro sluha izrednega pomena. Kaj vse lahko kljub izgubi sluha in delno tudi vida ustvariš, dokazuje Jožica Škrubej iz Konjskega vrha. Od rojstva je gluha in slabovidna. Polžkov vsadek ji omogoča delno slišanost ter boljšo orientacijo. Komunicira s slovenskim znakovnim jezikom, delno bere tudi iz ustnic. 17 let je obiskovala Zavod za gluhe in naglušne v Ljubljani, kjer je končala grafično šolo. Po končani poklicni šoli je nekaj let hodila v službo, sedaj je doma. Vedno so jo privlačile barve zato že od otroštva veliko riše in ustvarja. Zelo jo je navdušila tehnika risanja mandal. To je njena zdravstvena terapija, prinaša ji pozitivne misli in lajša njeno dušo.
Ustvarila je že preko 40 mandal, na ogled jih je v preteklosti postavila tudi na razstavi v Domu za varstvo odraslih Gornji Grad ter lansko leto na Mednarodnem dnevu gluhih v Velenju. V domačem kraju pa je razstavljala prvič.
Nanjo smo zelo ponosni tudi v društvu, zato smo se v znak podpore udeležili otvoritve razstave. Občina je pripravila lep in pester kulturni program. Zapeli so ljudski pevci, z glasbili so sodelovali tudi otroci. Jožica je prejela tudi veliko pohval.
Mi ji želimo še čim več čudovitih umetniških del in ji izrekamo iskrene čestitke ob tem uspehu.

 

Urška Jakop

 

 

Kolesarjenje v MDGN Velenje

 

V sredo, 3.7.2024, smo se odločili za kolesarjenje po novi kolesarski stezi iz Velenja do Mislinje.
Pred društvom smo se zbrali v kar lepem številu.
Po pozdravu smo krenili na popolnoma novo kolesarsko stezo z lepo traso in tuneli, oznakami in lepim ambientom.
Na trasi je tudi veliko počivališč z oskrbo vode in tudi table z opisi za štrekno z vso zgodovino in znamenitostmi.
Trasa je namreč speljana po poti kjer je včasih vozil vlak.
Nekateri so vozili z navadnimi kolesi, drugi z električnimi. Za te je bila pot veliko lažja.
Vsi so uspešno prišli na cilj v Mislinjo, kjer smo se odžejali in se odpravili nazaj proti društvu.
Še kako drži rek »Zdrav duh v zdravem telesu« in tudi rek »Vsi na kolo za zdravo telo«.
Vem, da jih v našem društvu kolesari veliko, zato vabljeni naslednjič v še večjem številu.

 

Franc Forštner

 

 

 

SREČANJE DRUŠTEV ŠTAJERSKE REGIJE

 

V soboto, 29.6.2024, smo se že tradicionalno srečala Društva gluhih in naglušnih Štajerske regije. Srečanja so se začela izvajati pred leti na pobudo predsednika MDGN Slovenske Konjice, Vitanje, Zreče. Vsako leto eno izmed štirih društev prevzame organizacijo. Letos je ta čast pripadla MDGN Velenje.
Zbrali smo se v jutranjih urah, v čudovitem ambientu Kampa Menina, ki je v avgustovskih poplavah bil popolnoma uničen. Sedaj pa posledic poplave skoraj ni več mogoče opaziti. Vsega skupaj nas je bilo okrog 100 udeležencev.
Zbrane so najprej pozdravili predstavniki društev. Z obiskom nas je počastil tudi podžupan občine Rečica ob Savinji, g. Franc Bastl.
Sledile so družabne igre. Najprej pikado, nato hoja s smučmi, metanje na koš, nošenje jajc v žlicah in na koncu tradicionalna vleka vrvi. Boj je bil težak, ampak kar je važno je druženje s sebi enakimi in aktivno preživljanje prostega časa. Letos je prehodni pokal odšel v roke Mariborčanov.
Popoldanski del dneva je bil namenjen prostemu druženju. Nekateri so ga izkoristili za sprehod ali obisk adrenalinskega parka, ostali pa za klepet. Za glasbo je s svojo harmoniko poskrbel naš član Franc Jurko, za kar smo mu zelo hvaležni. Hvala tudi vsem ostalim, ki ste pri organizaciji pomagali.
Se vidimo naslednje leto v Slovenskih Konjicah!

 

Urška Jakop

 

V soboto 29.06.2024, smo se člani v organizaciji MDGN Velenje udeležili srečanja društev gluhih in naglušnih Štajerske regije in sicer v kampu Menina v Savinjski dolini. Nekateri člani smo se peljali z minibusom, ostali pa s svojimi vozili. V kampu smo se zbrali med 9. in 10. uro. Sledil je pozdravni govor predstavnikov društev in nato tekmovanje v športnih in družabnih igrah. Po tekmovanju smo imeli prosto za druženje in ogled kampa. Sledila je razglasitev rezultatov, zmagalo je DGN Podravja Maribor, ki je prejelo prehodni pokal. Po razglasitvi rezultatov smo imeli kosilo in sicer mešano meso na žaru, zelenjava, ocvrt krompir in solata. Po kosilu pa nadaljevanje druženja. Med druženjem je naš član g. Jurko zaigral nekaj skladb na svojo harmoniko. Po sedmih urah smo se počasi poslovili in se odpeljali domov. Bilo je lepo.

 

Valentin Laure

 

 

 

IZLET NA KOROŠKO

 

V soboto dne, 15.06.2024, smo se člani v organizaciji MDGN Velenje udeležili izleta in sicer na Koroško. Obiskali smo Slovenj Gradec, Kotlje, Ivarčko jezero in Rimski vrelec v bližini Kotelj.
Avtobus je pobiral člane od Savinjske do Velenja. Člane je pobral tudi v Paki pri Velenju in v Doliču pri Mislinji. Bilo nas je 50 članov in članic. Med vožnjo se nam je oglasila naša strokovna delavka ga. Urška in nam predstavila, kje vse se bomo ustavili in kaj si ogledali. Svoj govor je imel tudi naš predsednik g. Forštner, ki je bil vesel, da se nas je zbralo veliko udeležencev in nam zaželel lep in prijeten izlet. Zraven je bila tudi naša tolmačka, ga. Duška. Ko smo prispeli v Slovenj Gradec, smo se ustavili na glavni avtobusni postaji. Tam nam je vodstvo MDGN Velenje razdelilo malico in sicer sendviče in plastenko vode.
Potem smo se odpravili do muzejev Ansambla Štirih kovačev in skladatelja Huga Wolfa. Tam nas je naše vodstvo razdelilo na dve skupini. Ena skupina je šla v muzej Kovačev, druga pa muzej Wolfa, na koncu pa sta se skupini zamenjali. Skupini sta vodili dve prijazni vodički. Ansambel Štirje kovači so ustanovili leta 1954 in sicer štirje fantje, ki so bili zaposleni v kovaški industriji Tovarne Kos v Slovenj Gradcu. Ta ansambel deluje še danes in letos praznujejo 70 let obstoja. Leta 2021 so se vpisali v slavno Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejši še delujoči narodno zabavni ansambel na svetu. Najbolj znana in ponarodela skladba je valček Kam le čas beži. Obiskali so številne države po svetu in sicer ZDA, Evropo, Kanado, Japonsko...
Skladatelj Hugo Wolf se je rodil leta 1860 v Slovenj Gradcu. Bil je nadarjen otrok s popolnim glasbenim posluhom, saj je znal igrati klavir in violino. Zadnja leta je živel na Dunaju, kjer je hudo zbolel za sifilisom, neozdravljivo boleznijo, ki ga je zaznamoval do konca življenja. Umrl je 22. februarja 1903 na Dunaju, kjer je tudi pokopan.
Po ogledu muzejev smo si vzeli nekaj prostega časa za pijačo, kavo...Potem smo se odpravili na avtobus in se odpeljali na kosilo v gostilno Ott na Selah pri Kotljah. Po odličnem, skoraj nedeljskem kosilu, smo se odpeljali na Ivarčko jezero. Tam smo šli peš okrog jezera in si privoščili kakšen sok, kavo, sladoled... Okolica jezera je žal zanemarjena in zapuščena. Na koncu pa smo se z avtobusom ustavili na bližnjem Rimskem vrelcu, ki je znan po fontani z zdravilno mineralno vodo. Polni lepih vtisov smo se odpravili na avtobus in se odpeljali nazaj proti domu. Hvala MDGN Velenje za organiziran izlet. Vreme je bilo zelo lepo in toplo, kot naročeno. Naslednje leto pa spet nekam, kam se še ne ve. Pustimo se presenetit.


Valentin Laure