Filter
  • Velenjski grad

    MEDOBČINSKO DRUŠTVO GLUHIH IN NAGLUŠNIH VELENJE SI JE OGLEDALO VELENJSKI GRAD

     

    Letos je Cankarjevo leto. Februarja praznujemo kulturni praznik, zato sem se zelo razveselila sms-a, da si gremo 14.februarja ogledat grad Velenje.
    Radovedni člani smo se zbrali pri Vili Bianci in se povzpeli po številnih stopnicah. Veselili smo se, da bomo videli nekaj novega.
    Velenjski grad je eden najlepše ohranjenih gradov v Sloveniji. Prvič se omenja leta 1270. V svoji  zgodovini je zamenjal veliko lastnikov, po 2. svetovni vojni pa je postal last države. Od leta 1957 se je grad postopoma začel preurejati v muzej.
    Pod arkadami nas je sprejela prijazna vodička in nam razkazala starodavno trgovino in gostilno. Starejši se še spominjamo kako je bilo, ko so bile še karte. Vodička nas je popeljala skozi čas srednjega veka, do zgodovinskih obeležij šaleške doline in socialističnega razvoja mesta Velenje.  
    Ogledali smo si tudi pomembno zbirko afriške umetnosti Františka Foita. Nazadnje pa smo videli tudi zbirko ostankov mastodonta, ki so ga našli leta 1964 v Škalah. Za zaključek pa smo videli še spominski kotiček šoštanjskega rojaka Karla Destovnika Kajuha. Obletnico njegove smrti praznujemo 22.februarja.
    Velenjski grad sem si kot domačinka že večkrat ogledala, ampak vsakič ga doživim drugače. Zahvaljujem se g. predsedniku društva, da nas je popeljal na ta biser šaleške doline in smo tudi mi obeležili kulturni praznik.

     

    Rozalija Rotovnik

     

     

     

  • SAMOPODOBA

    SAMOPODOBA

     

    V društvu imamo zelo dobro vodstvo, ki svojim članom velikokrat pripravi zanimive delavnice. Tako je bilo tudi sedaj. Predavala je Rednjak Janja. Udeležba je bila zadovoljiva.
    V življenju se nihče ne izogne pozitivni in negativni samopodobi. Vsak ima dobre in slabe lastnosti, vmes pa nas doleti še kakšna socialna, čustvena, šolska ter tudi družinska. A vse to je človek sposoben obvladati.
    Zato bodimo takšni kot smo. Čim več druženja, smeha, pozitivnega udeleževanja na aktivnostih v društvu. Tega bo veselo tudi vodstvo.

     

    Sonja Triglav

     

  • POTOPISNO PREDAVANJE BRUSELJ 2017

    POTOPISNO PREDAVANJE

     


    V sredo 15.2.2017 smo v društvu dobili poseben obisk, in sicer so prišli snemalci RTV Slovenije, ki so snemali prispevek o življenju s polžkovim vsadkom. Naš predsednik Franc je najprej opravil intervju, nato pa so ostali še na njegovem potopisnem predavanju o Bruslju. S soprogo Ireno sta se namreč skupaj z županom občine Šmartno ob Paki in drugimi povabljenimi udeležila tridnevne dogodivščine. Najprej so se odpravili do Nürnberga, drugega največjega mesta v nemški deželi Bavarski, ki leži ob reki Pegnitz. Namestili so se v hotelu in odšli na ogled mestnih znamenitosti. Naslednji dan so pot nadaljevali proti evropski in belgijski prestolnici Bruselj, ki je z okoli milijon prebivalci največje belgijsko mesto. Po namestitvi v hotelu so si ogledali njegove znamenitosti, kot so Mannekin Pis, mestna katedrala, Atomium, mestni trg ipd. Evropski parlament so si ogledali naslednji dan. Tam jih je pričakal evropski poslanec Igor Šoltes. V dvorani za goste so imeli kratko predstavitev Evropske unije in parlamenta. Evropska unija trenutno šteje 28 držav članic, 6 držav pa čaka na pristop. Na območju Evropske unije živi 507.416.607 prebivalcev.

    Potovanja po svetu predstavljajo privlačno tematiko, kar se je odrazilo tudi v velikem številu prisotnih članov. Menim, da je bilo predavanje zelo zanimivo, seveda pa so snemalci RTV Slovenije dogajanje še dodatno popestrili s svojo prisotnostjo.


    Nasvidenje do prihodnjič,

    Janja Krajnc